Hírek

Kiút az elme börtönéből....... avagy hogyan korlátoznak bennünket saját hiedelmeink?
Online önismeret karantén idején.
2021. március 22.
Hiedelem: egy nem megalapozott vélemény, melyet igaznak hiszünk, és sokszor foggal, körömmel ragaszkodunk hozzá. Ez az az állapot mikor mindenki védi a saját igazát és nem vizsgáljuk azt, hogy mi az Igazság.
Elménk képes korlátozni minket, de arra is képes, hogy segítsen céljaink megvalósulásában.
Képesek vagyunk arra, hogy az elménket mi irányítsuk, viszont ez egy magas szintű tudatosságot feltételez, amiért sok erőfeszítést kell tennünk. Ellenkező esetben csak elszenvedői vagyunk az elménkbe jutó és ott megkövesedett tartalmaknak, amikről azt hisszük, hogy igazak.
Sok-sok ilyen tartalom van az elménkben. Egészen pici korunk óta ide gyűjtjük azokat a "törvényeket", javaslatokat, tanításokat, intelmeket, átkokat, dícséreteket, reklámokat, történelmi, egészségügyi, politikai "axiómákat" stb. amelyeket életünk során tapasztalunk és erősen befolyásolják életünket.
Ezek azok a "szoftverek" amelyek szerint éljük az életünket és sokszor nem is tudunk arról, hogy ők irányítanak bennünket.
Milyen korlátozó hiedelmeink vannak?
A teljesség igénye nélkül nézzünk egy két példát, amit én elindítok, és arra kérlek benneteket, hogy írjatok ti is!
-Azt hittem azt szeretted volna.... (amikor valaki engem is érintő dologban tesz, vagy dönt a megkérdezésem nélkül)
-Ez az XY betegség gyógyíthatatlan.
- Nincs idő a fejfájásra.
-Olyan vagy mint az a hülye apád/anyád/ testvéred stb. vagy olyannak kéne lenned mint a....(vagyis nem vagy elég jó)
-Nem bírok ki 2 napot élelem nélkül.
-Azért lettem beteg, mert elkaptam a kollégámtól.
- A mi családunkban mindenki cukorbeteg volt, így én is az vagyok, leszek.
- Én nem tudnám azt a munkát csinálni amit te.
-XY miatt vagyok dühös, ő tehet róla, hogy nem tudtam higgadt maradni.
-Bizonyos földrajzi területen nincs munkalehetőség........... és kérlek folytassátok, leplezzük le hiedelmeinket!
Nem csak egyéni hiedelemrendszerek vannak. Népek, nemzetek, vallások, tudományok, politika, sport, illetve valamilyen szempontok szerint kialakult közösségek, amelyek mind adnak olyan irányelveket amelyeket magunkévá teszünk. Ezekben lehetnek igazságok és lehetnek olyanok is amelyek tévútra vezetnek.
Nagyon sok forrás áll rendelkezésünkre mostanában mindenről, az információhoz való hozzájutásunk mondhatni korlátlan, de azt is látom, hogy ha egy fontos döntést kell hoznunk, akkor elbizonytalanodunk, mert homlokegyenest más információkkal szembesülhetünk egy-ugyanazon dologról.
Mit tudunk tenni?
El kell kezdenünk jobban megismerni magunkat.
Mit miért teszünk, mi motivál bennünket egy döntés, vagy cselekvés elindításában?
Fel kell kutatnunk magunkban azokat a bekövesedett tartalmakat, amelyek nem támogatnak bennünket, de azok szerint élünk.
Ha valamiért frusztráltak leszünk, rosszul érezzük magunkat, netán félünk, betegek leszünk, vagy valami olyasmi ér bennünket, ami fájdalmas, vagy rosszul érint minket, mielőtt környezetünket, szeretteinket, embertársainkat tesszük felelőssé ezekért az állapotokért, mindig meg kell néznünk azt, hogy mi hol vagyunk a történetben?
Mi mit tettünk, nem tettünk, mit mondtunk, hogy viszonyultunk, mit váltottunk ki viselkedésünkkel a környezetünkből?
Mindig lehet olyan, hogy ártatlanok vagyunk a velünk történtekben, vagy nem találjuk az okot, de sokszor nem ez a helyzet.
Tapasztalatom az, hogy nagyon kesztyűs kézzel nyúlunk a saját önvizsgálatunkhoz. Sokszor olyan kerülőutakat is kereshetünk, amivel úgy tűnik, hogy dolgozunk magunkon, de ez sokszor csak menekülés. Tudom nehéz a belátás és a változtatás, ami nem csak valaminek a tudatosítását, megértését, hanem valami újnak az alkalmazását is jelenti, és ez együtt jár a felelősség, a döntés és egy másfajta folytatás mellett való elköteleződéssel. Ez a folyamat pedig igen munkás, a szembesülés és belátás fájdalmát és sok-sok erőfeszítést is magában foglal.
Hogy, hogyan irányíthatjuk elménket úgy, hogy ne korlátozzon bennünket, hanem támogasson cáljaink elérésében, egy - a pszichodráma technikáit is alkalmazó - workshop sorozat keretein belül kereshetjük meg a mindenkinek más, egyéni válaszainkat.
Első workshopunkat Győrben és Mosonmagyaróváron tervezzük megtartani a járvány helyzet miatti lezárások nyitása után.
Konkrét helyszínt és időpontot akkor tudok mondani.
Addig is szeretném, ha tudnánk online kommunikálni erről a témáról.
e-mail:
Előzetes részvételi szándékot e-mailben az onismeretgyor@gmail.com-on lehet jelezni.
Tóth Katalin Ágnes
humán szervező, pszichodráma vezető

2020.03.31.

Online önismeret karantén idején
2. alkalom

Húsvét és önismeret

A múltkor azt ígértem, hogy a félelemről írok, de utólag azt gondoltam, hogy a keresztény kultúrkör egyik legnagyobb ünnepekor nem biztos, hogy ez a legjobb téma, ezért ezt most szeretném későbbre halasztani.
Nem célom vallási fejtegetésekbe bocsátkozni, nem is az én feladatom, annak ellenére, hogy magam mély istenhittel élek, csupán szeretném a teljesség igénye nélkül összekötni azokat a tanításokat, amelyek Krisztus kereszthalála és feltámadása kapcsán ilyenkor előtérbe kerülnek és segíthetik önmagunk jobb megismerését és jobbá válását.

Szabad akarat és igazság

Életével és halálával bebizonyította, hogy a szabad akarat nem is olyan könnyű műfaj. Az igazságot választani, sokszor nagy áldozathozatallal jár. A történelem folyamán és sajnos ma is létezik, hogy valakik az életükkel fizetnek érte. Nekünk már az is nagy próba, ha elveszítjük a munkánkat, vagy valaki támogatását, mert felvállaltuk az igazságot. Az sem biztos, hogy a mi igazságunk az abszolút igazság, hát még azt belátni, hogy tévedtünk, nagyon nehéz néha. ...és ha csak néha az már jó. Ez az első igazi lépés az igazság felé. A belátás képessége már egy jó szint.

Dönteni a jó mellett

Dönthetünk arról, hogy azt választjuk, amitől jobbak és erősebbek leszünk, de dönthetünk úgy is, hogy nem teszünk különösebb erőfeszítést . Ekkor azonban azt választjuk, hogy lassan, de biztosan visszafejlődünk. Az csak tévhit, hogy stagnálunk. Mivel a természet részei vagyunk, ezért mi sem vonhatjuk ki magunkat törvényei alól. A természetben nem létezik stagnálás. Minden folyamatos változásban van. Vagy fejlődik vagy visszafejlődik valami, valaki. Ha nem műveljük a kertünket a gaz elterjed, ha magára hagyunk egy házat, a természet átveszi az irányítást és egyre nehezebb lesz újra lakhatóvá tenni. Ez ugyanígy igaz ránk. Az életerő nagyon nagy erő, árad megállíthatatlanul, de kell egy rendező elv, ami mederbe tereli. Ezt a rendező elvet mi birtokolhatjuk. Megkaptuk a képességet hozzá, de fel kell nőnünk ahhoz, hogy olyanra használjuk, ami mindenkinek jó. Ehhez felelősség társul. Minél fejlettebb egy ember annál nagyobb felelősséget vállal. Elsősorban magáért, minden megnyilvánulásáárt, majd a rábízott dolgokért, emberekért, rendszerekért, nemzetekért eszmékért, stb.

"Nem csak kenyérrel él az ember." tanítja Jézus

Ha nem műveljük a pszichénket és a szellemünket, akkor csak a testünk fog irányítani, ami az évmilliók alatt rutinos túlélésre lett programozva. Ez egy nagyon fontos életösztön, de ha ő irányít, akkor csak a túlélésre fogunk hajtani. Ez nem azt jelenti, hogy el kell hanyagolnunk a testünket, hanem azt, hogy tanuljunk meg tudatosak lenni testünk folyamatait, jelzéseit illetően. Tápláljuk egészséges ételekkel, mozogjunk, tartsuk tisztán, ápoljuk, és ha betegek vagyunk, értsük meg az üzenetét, bánjunk vele jól, szeressük mint egy gyermeket, mert fontos feladata van: Lelkünket és szellemünket kell segítenie a kibontakozásban. Ha elhanyagoljuk, nem figyelünk a jelzéseire, akkor eléri hogy csak vele foglalkozzunk (aki volt már beteg, tudja, hogy minden gondolata a fájdalom, betegség, félelem stb. körül forog), és elveszi az energiáinkat attól, hogy tudatossá váljunk magasabb szintjeinket illetően.
Hogyan művelhetjük pszichénket és szellemünket?
Az önismeret sokféle formáin, a vallásokon, tradíciókon, filozófián, vagy csak emberi kapcsolatok tapasztalatainak levonásán keresztül juthatunk egyre közelebb önmagunk lényegéhez. Itt bizonyos, hogy kincset találunk, melyet kibontakoztathatunk a magunk, és az emberiség javára. Ha elkötelezzük magunkat ezen az úton, azon sok segítségre lelünk. Nem ígérem, hogy ezen az úton nem lesz fájdalom, szenvedés vagy nehézség, mert ez hazugság lenne. De megoldás, továbblépés, elégedettség, sikerek, fejlődés, boldogság és bölcsebbé válás mindenképpen.

Jézus egyik legfőbb tanítása a szeretet

Mindenféle idézeteket lehet olvasni a szeretetről, nagyon sok könyv, írás, tanítás született erről a szavakkal csak korlátozottan megfogalmazható gigantikus erőről, amely képes bármit teremteni, átalakítani, megváltani, meggyógyítani. A szeretet mindenki számára hozzáférhető és elvileg nem függ semmilyen külső körülménytől. Alanyi jogon megkaptuk. Az már egy másik kérdés, hogy ha valamilyen oknál fogva van vele dolgunk (mert úgy éljük meg, hogy keveset kaptunk belőle, vagy nem tanultuk meg, nem tudjuk kifejezni, befogadni stb.) akkor azon munkálkodni kell, mert csak akkor tudjuk átereszteni magunkon, ha már nincsenek, vagy egyre kevesebb gát van az áramlásában. Jézus uralta ezt az erőt, és megváltotta vele a világot. Feltámasztott halottat és a betegek meggyógyultak az erőterében. Ezt azért tette, hogy megmutassa nekünk embereknek, hogy milyen erő van a kezünkben, amit bármikor használhatunk. De ehhez fejlődnünk kell. Gyakorolni kell, újra és újra tudatos erőfeszítéseket kell tennünk érte.
Dr. David R. Hawkins a tudatkutatás atyja többek között sokat ír erről az erőről. Ő a racionális elmének érthető módon tudatszinteken keresztül tudományosan magyarázza az ember által elérhető szinteket és 0-1000-ig kalibrálja a őket. Ezek 200-ig a negatív kategóriában vannak, afelett a pozitívban. A feltétel nélküli szeretet az 540-es szinten van. A szeretet erőterében Hawkins szerint nem fejlődnek a daganatok, nem szaporodnak a kórokozók, gyógyulnak a betegségek. Nem csak a sajátjaink, de a hatókörünkben lévők is. Ő maga a tudatszintje emelése segítségével saját magát 38 betegségből gyógyította ki, és több ezer páciensét is sikerrel kezelte. Ezekről is fogok majd írni még. Azt mondja, hogy az emberiség 10-15% sem lépi túl a 200-as szintet, tehát van még hová fejlődnünk.

Végül Krisztus harmadnapon dicsőségesen feltámadt!

Azt tanítja nekünk példáján keresztül, hogy bármelyikünk a maga szintjén felemelkedhet, önmagát meghaladva újjászülethet és egy magasabb szinten önmaga és embertársai lényegéhez, és az Istenhez közelebb kerülve teljesebben, szeretettel, bölcsebben szolgálhatja a maga és a mások felemelkedését.
Kívánok szeretetben való újjászületést és Áldott Húsvéti Ünnepeket!

Írta: Tóth Katalin Ágnes

2020.04.13.

 

 

 

 

Tudatosság, tudatosítás, elengedés, megbocsátás, szeretet, megértés, empátia, igazságosság, boldogság, méltóság, emberség, bölcsesség. A teljesség igénye nélkül, pár nagyon fontos képesség, melyet szeretnénk alkalmazni, ha tiszteljük embertársainkat és önmagunkat. Ezek elsajátítása "Emberi" feladataink közé tartozik. Az önismereti formákon keresztül mélyebben megérthetjük a saját belső, tudatos vagy tudattalan motivációinkat, ezáltal békésebb, egészségesebb, harmonikusabb emberi kapcsolatokban élhetünk. 

Ebben az évben is ajánlom

-egyéni és csoportos önismereti, személyiségfejlesztő formáinkat magánembereknek,

-tréningeket, koaching-ot, képesség, készség, kompetencia fejlesztést cégeknek, szervezeteknek.

 

STRESSZKEZELÉS, SZORONGÁSOLDÁS, A SPONTANEITÁS ÉS KREATIVITÁS FEJLESZTÉSE. EZ ALAPVETŐ EGÉSZSÉGÜNK EGYIK KULCSA.

Ne csak a fizikai testünkért tegyünk! Ha hiszünk benne, ha nem, szervezetünk állapota érzelmeinktől és gondolatainktól függ! 

Autogén Tréning (Relaxáció)

egyénileg és csoportos formában is.

Stresszes, feszült, ideges, szorong?

Szeretne testileg, lelkileg szellemileg harmonikusabb mindennapokat?

Szeretne megtanulni egy olyan módszert, amelyet bármikor használhat, és amelynek használatával nyugalmi állapotba hozhatja fizikumát, lelkét és elméjét?

e-mail: onismeretgyor@gmail.com

Telefon: +36-20-364-8501